Projekttrender


Osmotisk kommunikation
Osmotisk kommunikation betyder att vi genom tillgång till information samt vilja och förmåga att ge information också skapar ett effektivt sätt att arbeta, kommunicera och lösa problem. Det kan handla om teknik, men också hur projekt leds, hur vi arbetar, vilken inställning vi har till att hjälpa till och ta del av information som gör att vi kan nå nya höjder.

Ny teknik kan bidra till en kultur av transparens och tillit. Informationsdelning och feedback i realtid, tidigare bara existerande i den fysiska världen, blir helt plötsligt möjligt. Tänk dig att du jobbar i ett öppet kontorslandskap och råkar höra hur några diskuterar ett problem. Du inser att du kan hjälpa till, och som människa ligger det i din natur att vilja hjälpa till och dela med dig, så du gör det genom att ge feedback. Tekniken gör det idag möjligt att observera situationer och delta i konversationer som äger rum i den virtuella världen. Verktyg som tillämpar dessa nya tekniker inom projektledning finns, vilket skapar effektiva sätt att samarbeta, kommunicera och lösa problem.


Hjärnforskning påverkar projektarbetet
Pontus Wasling, hjärnforskare och läkare, har skrivit boken Minnet, fram och tillbaka som är en sammanställning av den senaste hjärnforskningen. Wasling skriver i boken att ”hjärnan är en framåtblickande beslutsfattare och föreställningar baserade på minnen är helt avgörande för att kunna ta bra beslut”.

Katarina Gospic, som medverkar på Projektverktygsdagen, har i sin bok Den sociala hjärnan beskrivit hur Hjärnan definierar vårt jag och vår självbild. Hon menar att vi måste förstå hur hjärnan fungerar för att våra sociala relationer ska fungera och får vår hälsa, vårt välmående och prestation.

En av de intressantare forskarna inom området är psykologen Daniel Kahneman, som för tio år sedan
belönades med Nobelpriset i ekonomi. Hans arbeten om beslutsfattande och riskbedömning bygger till stora
delar på banbrytande evolutionsbiologi som, i motsats till vad Milton Friedman och hans gelikar länge predikat, visar att nutidens marknadsaktörer ingalunda är så särdeles rationella.

Kahneman skriver i sin bok ”Tänka, snabbt och långsamt” att människans intellekt är utmärkt väl anpassat för ett fjärran apstadium, dock mer sällan för det moderna livets alla valsituationer. Vi begår hela tiden misstag, och är ofta mycket lättlurade. Inte minst bedömningar i hastigt mod, sådana som brukar ges beteckningen intuition, visar sig inte sällan leda fel.


Projektkontor är hett
Ända sedan slutet av 1990-talet har portföljstyrning och projektkontor (PMO – Project Management Office) varit heta ämnen på internationella projektkonferenser. Men i Sverige har det gått långsammare. Projektkontor har startats och lagts ner och haft svårt att bevisa sina värden för företagsledningarna, som i sin tur inte på allvar efterfrågat beslutsunderlag för att aktiv kunna styra sin projektportfölj. Strategisk optimering av projektportföljen över hela koncernen har i många organisationer allt för länge lyst med sin frånvaro. Men under 2013 har något hänt.

Fler och fler toppchefer inser att det finns mycket pengar att spara på att köra ett mindre antal projekt parallellt och då verkligen köra organisationens absolut viktigaste projekt. Bara då kan de nyckelpersoner som alltid blir flaskhalsar producera tillräckligt mycket för att skapa högt leveranstryck i organisationen.

Fler och fler ser nu att projektkontoret är bra för samspelet mellan linje och projekt. Projekten kan inte leva sitt eget liv utan är till för linjen samtidigt som projekten kan påverka förändringar i linjen. Projektkontoret kan spela en viktig roll när det gäller behov av ordning och reda inom flera projekt, som till exempel struktur och gemensamma arbetssätt. Kontoren är också viktiga för information och kommunikation om och runt projekt.


Projektverktygsdagen 27 maj - en månad kvar

Nu är det bara en månad kvar och vi är glada att kunna presentera massa intressanta seminarier och föredrag på projektverktygsdagen 2014. Som huvudtalare presenterar vi Katarina Gospic och David Barnholdt och som moderator Joakim Jardenberg. Dessutom har vi ett speciellt spår för kommuner och offentlig förvaltning som vi kallar Medborgarnytta. Anmäl er i dag


C-certifiering i Göteborg 29 april

29 april är nästa chans att börja en IPMA C omgång och bevisa dina kunskaper som projektledare. Certifiera dig i Göteborg. Som medlem får du givetvis rabatt.

Anmäl dig till C73 Gbg


Anna Nilsson-Ehle ny ordförande i Projektakademien

Vid årsmötet den 10 april 2014 valdes Anna Nilsson-Ehle, chef för Chalmers fordons- och trafiksäkerhetscentrum SAFER, till ny ordförande för Svenska ProjektAkademien. Hon utsågs till Årets Projektledare 2001 för sitt arbete med att leda uppbyggnaden av kunskapscentret Universeum i Göteborg och är sedan dess medlem i Projektakademien.

Anna Nilsson-Ehle är civilingenjör från Chalmers. Hon arbetade några år som utvecklingsingenjör för ett leverantör till stålindustrin och började sedan på Volvo Personvagnars Säkerhetscentrum. Hon arbetade inom Volvokoncernen i 20 år innan hon 1999 började som VD för Universeum. Annas slutsats från dessa olika erfarenheter är en övertygelse att mångdisciplinära team som förstår sin gemensamma uppgift, sitt ömsesidiga beroende och har högt ställda mål kan prestera häpnadsväckande resultat.

Anna Nilsson-Ehle efterträder Anders Söderholm som Akademiens ordförande. Anders har på ett mycket förtjänstfullt sätt lett Akademiens arbete under 2004-2014, och han fortsätter att vara aktiv i dess verksamhet som ordinarie ledamot. Anders avtackades vid årsmötet med en akvarell föreställande Väckers fyr.


Joakim Jardenberg blir årets moderator

Det har näst intill blivit en tradition att ha Joakim Jardenberg som moderator på Projektverktygsdagen. Så gör vi även i år. Förutom att skickligt guida oss genom de olika seminarieinslagen kommer han även prata om det som ligger honom nära, nämligen nya digitala verktyg.

Anmäl er till Projektverktygsdagen 2014


Workshops på Projektverktygsdagen

Vi bjuder in till ett par olika Workshops på projektverktygsdagen 2014 där du kan ta med dig lite erfarenheter hem, via praktiska övningar. Dels kan du träna upp dig på att via en förbättrad kommunikation kan lösa krisartade situationer som projektledare och hur man medvetet kan arbeta med att skapa ett dynamiskt projektteam.

Anmäl dig till Projektverktygsdagen 2104


Fokus på medborgarnytta

På Projektverktygsdagen 2014 bjuder vi särskilt in kommuner och offentlig förvaltning till ett par spår kring vilken medborgarnytta olika offentliga projekt kan ge. Svenskt Projektindex presenterar SPI Kommun 2014, Maria Björk från Lantmäteriet kommer prata om hur de mäter verksamhetsnytta och Maria Ahlberg berättar om Malmö Stads projektstyrning.

Anmäl er till Projektverktygsdagen 2014


Utnyttja mångfalden i internationella projekt

Tomas Karlsson VD på SWECO inledde Nordiskt Forum på Chalmers i Göteborg. Han
berättade om sina erfarenheter med internationella projekt på temat kultur och ledarskap.

Efter många års internationellt arbete har han kommit fram till ett par viktiga parametrar för att projektgrupper ska kunna arbeta effektivt i projekt, även med medarbetare från väldigt skilda bakgrunder.

Hitta de osynliga värderingarna
Tomas menar att gäller att hitta vilka värderingar som gäller för organisationen man arbetar i. De viktigaste aspekterna hittar man inte i några styrdokument eller kommunikationsplaner, även om de nämns där. Det gäller snarare att lyssna, analysera och tänka efter.

Att hitta gemensamma värderingar och utifrån det skapa en gemensam värdegrund för projektet. Det är fullt möjligt att skapa en gemensam kultur och hitta gemensamma värderingar även om projektet består av
saudiska oljearbetare som ska arbeta tillsammans med finska skogsingenjörer.

Ta det varsamt
Ledarskap är att förstå samspelet mellan organisationen, medarbetarna och sin egen ledarförmåga. Det handlar om att förstå sig själv i sin roll som ledare och veta om sina styrkor och svagheter. Samtidigt måste man också bedöma gruppens förmåga att möta ledarens initiativ.

Hylla mångfalden
I varje projekt finns det många personligheter. I internationella projektgrupper framträder personligheterna ännu mer. Men två arkitekter från två olika världsdelar kan ibland ha mer gemensamt än en vägingenjör och en elektriker från samma land. Det är viktigt att se och ta vara på skillnaderna. I ett stort och riskabelt SIDA projekt arbetade en bergsprängare från Vilhelmina tillsammans med en nepalesisk ingenjör. Deras uppdrag bestod i att hantera livsfarliga sprängämnen.

Den svenske bergsprängaren var fåordig och pratade engelska med stark Vilhelminabrytning. Nepalesen kunde bara ett par ord engelska men var en mästare på att dirigera sina medarbetare. Trots språkförbistringen förstod de varandra då båda var vana med att arbeta med gruvor och att spränga berg. Med en blandning av gester, engelska, nepalesiska och Vilhelminasvenska genomförde de projektet framgångsrikt utan vare sig olyckor eller andra problem. Kulturell mångfald är en styrka och det gäller att kunna utnyttja den. Mångfalden är SWECO:s största styrka, menar Tomas Karlsson.

Kommunikation är inte bara att tala samma språk.
Tomas Karlsson kommer oftast i kontakt med detaljerna i större internationella projekt när något håller på att gå snett. Hans erfarenhet genom åren är att det ofta handlar om brist i kommunikationen. Kravställaren har inte kunnat förklara sina förväntningar, eller så har inte leverantören riktigt förstått vad som ska levereras.

De flesta sätter likhetstecken mellan kommunikation och språk, men det är inte alltid det som är det viktiga. När Facebook skulle bygga datahallar i Luleå höll det på att gå helt åt skogen. Norrlands duktigaste IT-tekniker sammanfördes med Kaliforniens spjutspets inom sociala medier. Men trots att de förstod varandra till punkt och pricka rent tekniskt och också kunde kommunicera ledigt på
engelska, var det något som inte stämde.

De norrländska teknikerna satte en stolthet i att inte förklara för mycket. De märkte ju att amerikanarna förstod allt. Men fåordigheten gjorde amerikanarna nervösa. Till slut trodde amerikanerna att norrlänningarna inte hade förstått projektet, trots att det tekniskt verkade fungera bra. Norrlänningarna blev å sin sida trötta på allt pladder från amerikanerna. När de rett ut orsaken till gnisslet gick sedan projektet som det var tänkt.

Framtidens internationella ledare
Tomas avslutade med att ge några råd till den som vill arbeta med ledarskap i internationella miljöer. Han tycker inte det är så viktigt att specialisera sig och fokusera på detaljer. Det är viktigare att lära sig att tänka abstrakt och lära sig hur man sätta ihop och analysera stora mängder fakta.

Text & Foto: Claes Nordling

Ny styrelse för 2014

På årsmötet måndagen 7 april valdes följande personer till styrelsen.

Ordförande
Rolf Berndtson, Berndtson & Partner

Ledamöter
Anders Sandberg (Vice ordf.), Trafikverket
Vakant (Kassör)
Beatrice Silow, Sigma
Per-Olof Sandberg, Landshypotek
Maria Mellberg , Sweco
Yvonne Djerf, Telia Sonera

Suppleanter
Björn Birk, SEB
Marita Larsson, Pensionsmyndigheten
Markus Hällgren, Handelshögskolan, Umeå Universitet
Jonas Brehmer, ThyssenKrupp Marine Systems A