Studie om PMO och framgångsrika projekt

Företag och organisationer är ständigt på jakt efter nya modeller och metoder som kan bidra till mer framgångsrika projekt. En av de mer framstående satsningarna är upprättandet av ett projektkontor, Project Management Office (PMO). Ett projektkontor kan ha en rad olika funktioner men ett av de övergripande syftena är att öka chanserna för framgångsrika projekt. Vi vill med vår forskning studera vilka av alla de funktioner och roller som projektkontoret tar på sig som är de mest bidragande till framgången hos ett projekt.

Stöd vår forskning genom att svara på ett antal flervalsfrågor om just ditt projektkontor och hjälp oss hitta vägen till mer framgångsrika projekt!

Målgrupp: Projektledare och projektkontorsmedlemmar

Ungefärlig tidsåtgång: 10-12 minuter

 

Sebastian Andrén & Mohamad Sahyouni

Projektledare och MBA studenter vid Blekinge Tekniska Högskola

 

Länk till frågeformuläret >  (Notera att alla frågorna är på engelska)

 


IPMA D-certifiering i Jönköping

Svenskt Projektforum IPMA-certifierar i Sverige. Certifieringen är en validering av din kompetens i projekt och ger dig ett försprång på arbetsmarknaden, ett vidgat nätverk och ett internationellt kvitto på din kompetens. Certifieringen stödjer kompetensutveckling i alla branscher och i alla typer av projekt.

Med start den 13 mars kan du certifiera dig i Jönköping. IPMA’s kvaliteter får stöd i forskning – vid sidan av att ge ett kvitto på kompetens och en kvalitetsstämpel -  upplever certifierade en kompetenshöjning.

Krav och rekommendationer för certifiering på nivå D
För att klara en projektledarcertifiering på IPMA nivå D ska du ha kunskaper i kompetenselement relaterade till projektledning Du behöver inte ha någon erfarenhet som projektledare.

 

VIKTIGA DATUM:

Introduktionsseminarium: 2019-03-13 klockan 10.00 - 11.00 (sker över webben. Du får en länk till Zoom där du kommer att se presentationen och höra seminarieledaren)

Inlämning av Ansökan/ självutvärdering: 2019-04-04 (du arbetar självständigt i egen takt med arbetsdokumenten och lämnar in via Projectplace)

Prov: 2019-04-24 (klockan 13.00-16.00 på Jönköping University)

Du anmäler dig här >


Nätverksträff om Kommunikation

Nätverk Väst träffades idag och vi lyssnade till Jennys Sörling, projektledare och kommunikationsstrateg. Ett gott råd är att börja med intressenterna. Identifiera vilka intressenterna är, hur de påverkar ditt projekt eller hur de påverkas av ditt projekt. Styr därefter din kommunikation. Fundera över vem, varför, vad, hur och du har en god grund för din projektkommunikation.

Kommunikation är nyckeln till mycket – speciellt i arbetslivet. Vår förmåga att kommunicera utgör en stor del av grunden i ledarskapet och det sägs att en väl fungerande kommunikation är avgörande för hur bra vi lyckas i ett projekt. Hur driver vi projekt mer effektivt om vi hanterar kommunikation på ett klokt sätt? Och vilka är de främsta nycklarna för att lyckas med kommunikation i projekt?

Om du inte kunde närvara vid mötet eller om du har frågor eller funderingar så är du varmt välkommen att höra av dig.

Jenny Sörling jenny@skommunikation.se
Johanna Lycken johanna.lycken@zango.se


Recertifiering IPMA D

Ditt IPMA-certifikat måste förnyas vart femte år så att du fortfarande kan kalla dig IPMA certifierad. Genom att förnya ditt certifikat fortsätter du också att presenteras på IPMAs webbplats.

Genom att delta i re-certifieringen blir du uppdaterad vad som är viktiga kompetenser för att skapa värde i projekt och du kommer att bli medveten om hur du blir en ännu bättre projektledare / projektdeltagare.

Om du är IPMA certifierad på nivå D måste du omprövas vart femte år för att behålla ditt certifikat. Det är den allmänna ISO-standarden för personcertifiering, som också introducerats för nivå D. Alternativet till att bli omcertifierat på nivå D är att du anmäler dig till nivå C eller B-certifiering om du har fått tillräcklig erfarenhet och uppfyller kompetenskraven. Du kan läsa mer om kompetenskraven under fliken Certifiering eller delta i ett av våra webinarier som du kan läsa om under Evenemang.

En IPMA-recertifiering på nivå D kräver - liksom i originalcertifieringen - att du har och kan använda projektledningskunskap som täcker ett brett spektrum av metoder och ledarskapsbeteenden vid hantering av icke-komplexa projekt. Du har också spenderat minst 35 timmar om året för  kompetensutveckling de senaste 5 åren inom projektledning. Riktlinjer för kompetensutveckling är att tex att gå utbildningar/ kurser, delta i erfarenhetsutbyte tex i konferenser, nätverk, seminarier etc. Att läsa relevant litteratur eller föreläsa om projektledning är andra exempel på kompetensutveckling.

Du måste påbörja din re-certifiering inom 6 månader efter att ditt certifikat går ut

Läs mer och anmäl dig här >